Usługa Paczka w Weekend - Gwarancja dostawy do paczkomatu w sobotę. Zamówienie musi zostać złożone do 16:00 Usługa Paczka w Weekend - Gwarancja dostawy do paczkomatu w niedzielę. Zamówienie musi zostać złożone do 11:00 w sobotę
Koszt dostawy 12,00 zł
W koszyku brakuje 400.00 do darmowej wysyłki.
do kasy suma: 12,00 zł
Blog kategorie

Rowerek biegowy dla 2 latka — pomagamy dobrać

Jak dobrać odpowiedni rowerek dla dziecka

Dopasowanie rowerka do dziecka to klucz do przyjemnej i bezpiecznej jazdy. Postaramy się objaśnić, jaki wybrać rowerek biegowy dla Twojego dziecka.

Jaki rowerek biegowy wybrać dla 2 latka?


Dopasowanie rowerka biegowego dla dwulatka (i w zasadzie każdego dziecka, zdolnego do jazdy na rowerku) to klucz do przyjemnej i bezpiecznej jazdy. Właściwa pozycja dziecka na rowerku:

  1. Tułów lekko pochylony w kierunku kierownicy.
  2. Stopy mają kontakt z podłożem – aby zapewnić swobodne odpychanie i podparcie, maluch musi czuć się na rowerku pewnie, w przeciwnym wypadku po kilku wywrotkach może się zniechęcić do jazdy.
  3. Gdy stopy dziecka są oparte na ziemi, nogi nie powinny być ani podkurczone, ani wyprostowane. Jeśli tak jest, to siodełko jest zbyt nisko/wysoko lub rowerek jest zbyt mały/duży.
  4. WAŻNE: pozycja dziecka w czasie jazdy musi umożliwić hamowanie stopami.

Rowerek biegowy zazwyczaj starcza na dwa sezony.

Wielkość rowerka biegowego

Od kiedy rowerek biegowy?

Odpowiednio dopasowany rowerek biegowy zapewni frajdę i komfort już 1,5 rocznemu dziecku. Zazwyczaj dzieci są gotowe na rozpoczęcie nauki jazdy na rowerku biegowym od 2 do nawet 5 roku życia.

 

Z jakiego materiału powinna być rama rowerka biegowego?


Bez względu na materiał, z którego wykonana jest rama, waga rowerka gotowego do jazdy to średnio 4 kg. Na wagę, oprócz samej ramy, wpływa również typ kół i dodatkowy osprzęt. Z rowerkiem o wadze oscylującej w granicach 4 kg poradzi sobie niemal każdy brzdąc. Rowerki z ramą aluminiową są zazwyczaj lżejsze, ale dwukrotnie droższe niż  rowerki z ramą drewnianą lub stalową.

rowerek biegowy drewniany

Kształt ramy jest ważny


To jedno z najważniejszych kryteriów, jakie należy brać pod uwagę przy wyborze trójkołowego rowerka biegowego. Odpowiednio zaprojektowana rama ułatwia wsiadanie i minimalizuje ryzyko kontuzji w razie wywrotki. Dziecko powinno móc swobodnie wsiąść na rowerek, bez unoszenia wysoko nóg.

Rowerek biegowy - prawidłowa rama 

Jakie wybrać koła do rowerka biegowego 2w1?


Dla rowerków biegowych dostępne są trzy typy kół:

  1. pompowane koła – gwarantują największy komfort podczas jazdy po nierównościach i najlepszą przyczepność, są jednak podatne na przebicie,
  2. koła z pianki EVA – mniejszy komfort niż w przypadku kół pompowanych, są jednak lżejsze i nie wymagają pompowania, nie da się ich przebić, są również tańsze,
  3. koła z twardego plastiku – nie wymagają pompowania, ale to chyba ich jedyna zaleta, odradzamy ten typ kół.

 

Rowerek biegowy z hamulcem


Hamulce nie są montowane we wszystkich rowerkach biegowych. Dzieci zazwyczaj hamują stopami, poza tym prędkość rozwijana na rowerku biegowym nie jest duża. Czy warto brać hamulec pod uwagę przy wyborze rowerka biegowego dla dziecka? Ma to kilka zalet: maluch szybciej nauczy się korzystać z hamulca (obsługa klamki hamulca) i dozowanie siły hamowania. Umiejętności przydadzą się podczas przesiadki na rower tradycyjny. Może się jednak zdażyć, że na początku rowerowej przygody hamulec będzie dziecku przeszkadzał/rozpraszał. Jeśli zdecydujemy się na kupno rowerka biegowego z hamulcem, warto zwrócić uwagę na rodzaj klamki hamulca – powinna być dopasowana do małej rączki dziecka.

WAŻNE: bez względu na to, czy wybierzemy rowerek z hamulcem czy bez, stały nadzór rodzica podczas przejażdżki jest konieczny.

rowerkach biegowych z hamulcami stosuje się trzy typy hamulców (niemal wyłącznie na tylnym kole):

  • typ v-brake – najwyższa skuteczność hamowania,
  • szczękowe,
  • bębnowe.

Hamulce typu v-brake są najlepsze, jednak każdy typ hamulca się tutaj sprawdzi, najważniejsze, żeby działał.

Hamulce typu v-brake są najlepsze, jednak każdy typ hamulca się tutaj sprawdzi, najważniejsze, żeby działał.

 

Stopka boczna


Warto uczyć malucha stawiać rower na stopce. Gdy będzie przesiadać się na „dorosły”, droższy rower, nie będzie go rzucać na ziemię.

Dopasowanie rowerka biegowego przy zakupie przez internet


Jeśli nie masz możliwości „przymierzyć” dziecka do rowerka, poniższe wskazówki Ci pomogą. Przygotuj miarę (może być miara krawiecka, taśmowa, itp.).

Wysokość siodełka w rowerku gotowym do jazdy powinna być ustawiona ok. 5 cm poniżej kroku dziecka (krok mierzony w pozycji wyprostowanej, bez obuwia). Sprawdź zakres regulacji wysokości siodełka w rowerku, który Cię interesuje i upewnij się, że wysokość kroku Twojego dziecka mieści się w tym zakresie. Siodełko w najniższym położeniu powinno być ok. 5 cm poniżej wysokości kroku Twojej pociechy.

Jeśli kupujesz rowerek biegowy przed sezonem (np. świąteczny lub urodzinowy prezent), weź pod uwagę tempo wzrostu dziecka. Niektóre maluchy potrafią mocno urosnąć w kilka miesięcy :-)

 

Jak zmontować rowerek biegowy?


Jeśli kupujesz rowerek do samodzielnego montażu, upewnij się, że producent dołącza do zestawu niezbędne narzędzia i instrukcję montażu. Poprawny montaż rowerka biegowego nie wymaga tytułu inżyniera, jednak w razie wątpliwości zwróć się do pobliskiego serwisu rowerowego. Fachowcowi montaż rowerka zajmie kilka/kilkanaście minut.

NASZE PROPOZYCJE

[product id="10055,7328,8405"]


Rowerek biegowy dla 2 latka — pomagamy dobrać
gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka
Średnia ocena: 4.2
Na podstawie: 3 ocen
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium